Yazının İcadı Hangi İhtiyaçlar Sonucu Ortaya Çıkmıştır

Yazının icadı insanlık tarihinde yeni bir sayfanın açılmasını sağladı. İnsanlığın medeniyet yolunda ilerlemeleri ve sahip oldukları bilgilerin kendilerinden sonra gelecek olan nesillere aktarılmasında aktif rol üstlenmiştir. İnsanlar, devletler ve ticaret alanında yapılan antlaşmalar ağlamıştır. Alışverişi geliştirerek insanların sıkıntılarına aydınlık getirmiştir.

Alim ve ilim sahibi insanların bilgileri kağıda dökülerek daha sonra ihtiyaç olma durumunda kullanılmak üzere saklanmıştır. Eğitim dönemi olmadan bir çok şifalı bitki tarifleri yazının icadı ile gelişti. İnsanların sosyal hayatına destek olarak bilimsel anlamda gelişmelerini sağlamıştır.

Yazı ilk defa M.Ö. 3500 yılında Sümer uygarlığı tarafından geliştirildi. Yazı şekline dayalı olarak bir biçimde kullanılıyordu. Yazıdan önce canlılar kendilerini resimler çizerek anlatmaktaydı. Tariflerin birleştirilmesi ve elde edilenler sayesinde istediklerini yapmışlardır. Mısır uygarlığında papirüs adındaki kağıtların üzerine yazılarak kullanıldı. Bergama’da parşömen kağıdının bulunması ile yazı gelişmiştir. Hitit uygarlığında kaya ve tabletler üzerine yazılarak kullanıldı. 18. yüzyılın başlangıçlarında bulunan kağıt sayesinde insanların yazıyı daha çok kullanmalarını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir