Yazının Bulunmasıyla Hayatımızda Neler Değişti

Yazı Sümerler tarafından M.Ö. 3200 yılında bulunmuştur. İlk yazı çivi yazısı kireçten yapılmış tabletlere yazılmıştır. Zamanla kağıdın ve kalemin bulunmasıyla yazı parşömen dedikleri kağıtlara yazılır olmuştur. Uzun yıllar boyunca yazı uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Yazı beraberinde birçok yeniliği getirmiştir. Geniş kullanım alanı ile her şey yazıya dökülerek kütüphane dedikleri yerlerde saklamışlardır.

Yazı ilk defa keşfedildiğinden dolayı kullanılacak birçok yer vardı. Uygarlıklar tarım, ticaret alanında hesaplarını yazıyla yapmışlardır. Bilgilerini yazıya dökerek unutmadıkları gibi sonraki nesillere de bırakabilir olmuşlardır. Kutsal kitapların yok olmasının önüne geçilmiştir. Yazı bilim, eğitim, öğretim, sanat, edebiyat, ticaret, antlaşmalarda kullanıldı. Toplumun değerleri koruma altına alınarak sonraki nesillere ulaştırılmıştır. Günümüzde de yazı önemli yere sahiptir. Bilgiler yazıya dökülerek insanların kullanıma sunulmuştur. Bilgi değerlendirilmiş sonraki nesillerin faydalanmasına imkan sağlanmıştır.

Yakın tarihimizi yazıya dökülen bilgilerle tanımaktayız. Bundan yüzyıl önce yaşananlar, toplumsal olaylar, antlaşmalar, ticaret ve tarımsal konularda bilgilere yazının kullanımıyla ulaştık. Uzun yıllar boyunca yazı insanlara rehberlik eden önemli icat olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir