Yaya Kaldırımını Kullanma Hakkı Olanlar ve Olmayanlar

Yaya kaldırımları adından da anlaşıldığı gibi yayaların güvenliğini sağlamak ve onların ulaşımı yapılmıştır. Kaldırım trafik dışında yol kenarlarda yayaların güvenli şekilde ulaşmak istedikleri noktalara ulaşması adına yapılmıştır. Yaya kaldırımları sayesinden insan emniyeti sağlanmış olur.

Yaya kaldırımlarını yürüyen insanlar, sakatlar, karşıdan karşıya geçecek olan insanların kullanması için yapılmıştır. Karayolundan 10-15cm yükseklikte yapılmışlardır. Çeşitli ulaşım araçlarının kaldırımları kullanmaması gerektiğini belirtmek amaçlı yükselti kullanılmıştır.

Yaya kaldırımlarını kullanmaya hakkı olmayalar; bisiklet sürücüleri, seyyar satıcıları, motosikletler, yük taşıma araçları, at arabaları gibi kişilerin yaya kaldırımlarından uzak durmaları gerekmektedir. Kaldırımlar bir yol güzergahı olmadığından dikkat edilmeli ve kazaya sebebiyet verilmemesi gerekmektedir.

Yaya kaldırımlarını hakkı olmayanların kullanması sonucunda anlaşmazlıklar, çarpışmalar, ufak tefek yaralanmalar, kavgalar ve sorunlar doğurabileceğinden dolayı kişiler karayollarını kullanmaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir