Yaşanılan Yerin Coğrafi Özellikleri İnsan Hayatını Nasıl Etkilemektedir

Yaşadığımız yerin iklimi, yeryüzü şekli gibi coğrafi özellikleri elverişli ve insan yaşamına uygunsa yaşamı desteklemektedir. Yaşam alanlarına kadar kültürel değerleri de doğasını etkiler. Doğrudan etkilemekte olduğu gibi insan yaşamını şekillendirir.

Türklerin yaşamında coğrafi özellikler önemlidir. Orta Asya coğrafyasına alışkın olan Türkler farklı yerlerde yaşamaları oldukça zordur. Türklerin yaşam biçimini doğrudan etkileyerek göçebe hayat sürdürmüşlerdir. Sıcak mevsimleri severek yaşamlarına burada devam ettirdiler.

Geniş Orta Asya Savanlarında Türkler uzun yıllar boyunca koyun otlatmışlardır. Kış aylarında kar altında kalmasından dolayı kışın daha alçak ve güney bölgelere göç etmişlerdir. Yaz aylarında yeşil botlar için yüksek tepere ve kuzey bölgelere göç ederlerdi.

İnsanlar alışkın olduğu coğrafi özelliklerde uzun yıllar boyunca yaşamlarını devam ettirebilirler. Geçmişten gelen alışkanlıklar insanların devamlı göç ederek kendilerine yeni yaşam alanları arayışlarının olduğunun göstergesi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir