Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Örnekler

Yapay Işık Kaynakları Hakkında Bilgi, Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Örnekler

Yapay ışık kaynakları ışığı doğal yollarda üretmeyen ışık kaynaklarına verilen isimdir. Elektrik enerjisi ile çalışan tüm ışık kaynakları ve bununla birlikte sıvı yakıtlar yakılarak elde edilen ışıklar yapay ışık kaynaklarına örnek olarak gösterilebilir.

Günlük yaşantımızda sık sık kullandığımız trafik lambaları, mumlar, fenerler, araba farları, televizyon ve bilgisayar ekranları, meşaleler yapay ışık kaynaklarına örnek olarak gösterilebilir.

Doğal ışık kaynakları ise hiçbir insan müdahalesi olmadan doğrudan ışık üretebilen kaynaklardır. Yapay ışık kaynaklarının özelliği doğal ışık kaynaklarından farklı olarak insanlar tarafından oluşturulmasıdır. Doğal ışık kaynaklarının varlığı insanlara bağlı değildir, insanlar olmasa da bu ışık kaynakları varlığını sürdürür. Örneğin Güneş bir doğal ışık kaynağıdır. Yapay ışık kaynakları teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelişme göstermiştir.

Yapay ışık kaynakları olan trafik ışıkları incelendiğinde bu ışıklar insanların istediği zamanda ve renkte yanıp sönmektedirler. Bu nedenle trafik lambaları bir yapay ışık kaynağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir