Yalnız Efe Kitap Özeti

Ömer Seyfettinin ölümsüz eserlerinden arasında Yalnız Efe adlı romanı da yer almaktadır.

Kumdere ismindeki köyde yaşayan Yörük Efe, köylüler tarafından sevilen biridir. Köyde yaşayan ve zalimlikleri ile kendisi duyuran Eseoğlu faizci yaşarmış. Köylülerin bir çoğunu kendisine borca bağlamış, faiz yöntemi ile paralarını topraklarını alırmış. Eseoğlu ne kadar kötü biri olduğunu herkes bilirmiş. İnsanların mallarını alarak ucuza kendi topraklarında çalıştıran zalimlerdendir.

Kumdere köyüne sözünü geçiremediğinden dolayı devlet görevlilerini köylülerin eşkıya olduğunu onlara destek verdiğini söylemiştir. Oysaki halkın kimseye zararı olmamaktaydı.

Yörük Efe ile Eseoğlu karşılaşır. Harmanı yeni satan Efe para sahibi olmuştu. Eseoğlu bor para ister Yörük Efe verir. Eseoğlu yıllar geçmesine rağmen borcu ödemez. Ama borcunu almakta kararlıdır. Kapısına gide olumlu şekilde dönüş alamaz. Yörük Efe, Eseoğlu’nun kahyası tarafından öldürülür. Bunun üzerine kızı Kezban, babasının öcünü almak istemiştir. Yasal yollardan hakkını alamayınca dağa çıkma kararı alır. Kendisine Yalnız Efe adını vererek dağlarda nam salmıştır. Babasının ölümünden sorumlu olan kişileri bulmak için araştırmalara başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.