Yağmurun Günlük Yaşantımızdaki Önemi

Yağmur günlük olarak bütün ihtiyacımızı karşılamaktadır. Canlıların yaşamı için gerekli olan yağmur suyudur. Gerekli olan bütün su ihtiyacı yağmurlar sayesine giderilir. İklimlerin ortaya çıkması için yağış miktarı önemlidir. Toprak su alarak yumuşar ve bitkilerin yeşillenmesini sağlar. Tarımcılık ile uğraşanlar için toprak ihtiyacı olan suyu alarak uzun bir süre kendi ihtiyacını gidermiş olur.

İçme temiz su kaynaklarının oluşumunu yağmurlarla olmaktadır. Yağan yağmurlar barajları doldurarak insanların en temel ihtiyaçlarını giderir. Kuraklığın oluşmasını önleyerek gelecek nesiller yeşillik alanlara sahip olur.

Su döngüsünün evrelerinden birisi yükselen buharların yoğunlaşarak yağmur halinde yeryüzüne düşmesidir. Bu sayede içe suyu ihtiyacımızın önemli kısmını sağlamış oluruz.

Yağmurlar hayatımıza katkılarda bulunsa dahi olumsuzlukları da azımsanmayacak kadar az değildir. Seller ve heyelanların oluşumu alt yapı yetersizliği, derelerin derinliğinin az olmasından dolayı taşarak can ve mal kaybına sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir