Uzayı Araştırmada Kullanılan Araçlar

Uzay ilkçağdan itibaren insanlar tarafından daima merak edilmiştir. Gök cisimlerinin hareketleri olsun parlaklıklarına kadar merak edildiler. Bilim insanları tarafından bulunan buluşlar zaman içersinde teknolojinin çok hızlı şekilde gelişmesini sağlamıştır. Uzay araştırması için çeşitli aletler geliştirilerek elde edilen imkanlar sayesinde her daim araştırıldı.

Uzaya ilk araç gönderen Rusya olmuştur. 4 Ekim 1957 tarihinde Sputnik I adındaki uzay aracı Rusya tarafından gönderilmiştir. Bir ay sonra Sputnik II adındaki uzay aracı gönderilerek incelemeler yapıldı. 31 Ocak 1958 tarihinde Amerika Explorer I adındaki uzay aracını göndermiştir. Bu ülkelerden sonra Fransa, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti ve İngiltere uzaya araç göndererek araştırmalarını yapmıştır.

Teleskoplar
Uzay çıplak gözle incelenmeyecek kadar büyük ve uzaktadır. Bunun yerine merceklerin bir araya getirilerek yapılan teleskoplardan yararlanılır. Teleskoplar sayesinde uzaydaki cisimleri yakından görebiliriz.

Uydular
Uzayda devletlerin gözü olan uydular sayesinde iletişim ve haberleşmenin yanı sıra uzayın incelenmesinde de kullanılmaktadır. Çeşitli hareketlilik ve çalışmalar uzaydaki teleskoplar sayesinde sağlanmaktadır.

Teleskop
Radyoteleskopları
Elektromanyetik dalgalar
İnsanlı uzay araçları
İnsansız uzay araçları
Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
Kutup Yörüngeli Uydular
Ekvatoral Uydular
Rastgele Uydular
İnsanlı Uydular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir