Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir

Milletimizi bir arada tutan ortak değerlerimiz ulusal egemenliğimizi ve bağımsızlığımızın göstergesidir. Milli mücadele döneminden bağımsızlığımıza kadar uğruna mücadele ettiğimiz sembollerimizdir. Bir takım değerler ortaya çıkmış sahiplenmişizdir.

Ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembollerimiz uzun yıllar boyunca kendini korumuş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Millet olarak en önemli değerlerimizden görülmektedir. Bağımsızlığımızı ve milletimizin birlik ve bütünlüğünü sembolize eder. Milli birlik ve beraberlik adı altında huzur ve barışın sağlanmasında parçaları oluştururlar.

Ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembollerimiz şunlardır;

Milli Meclis: TBMM 23 Nisan 1920 tarihinde açılarak ulusal egemenlik kayıtsız milletin olduğunu ifadesidir. Cumhuriyetin ilanı ile ülkemizde seçme ve seçilme hakları getirilerek kendi iradesine sahip olmuştur.

Bayrak: Her ülkenin kendi ulusal sembolü vardır, milli birlik ve beraberliği temsil eden bayraklardır.

Dil: Milletin ortak kullanıldığı konuşma ve yazma dilleri onları bağımsız kılmaktadır. Bir çok ülkenin kendine özgü kullandıkları dilleri vardır.

Para: Devletin bağımsızlığını gösteren ve ticarette kullanılan paradır. Türk Lirası ülkemizin bağımsızlığını kendi ekonomik özgürlüğünün sembolüdür.

Başkent: Ülkelerin yönetim merkezi olarak kabul edilmiş yerleri vardır. Ankara egemenliğimizin sağlandığı ve bağımsızlığımızın sembolüdür.

Milli Marşı: Ülkelerin tarihleri boyunca yaşadığı zorluk, mücadeleleri içinde barındıran marşlardır. Ulusal egemenliğin kazanılması ve bağımsızlığın devamı için gerekli olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.