Cengiz Han Kimdir

Gerçek ismi Temuçin olan Cengiz Han, kara sınırı hattında bugüne kadar en büyük ikinci devleti kuran kişidir. Cengiz ismini daha sonra alan Cengiz Han’ın gerçek isminin anlamı demirci demektir. 21 sene Büyük Moğolistan İmparatorluğu yapan Cengiz Han, bu imparatorluğunda kurucusudur.

Cengiz Han, Moğol İmparatorluğu’nun bütün kabilesini bir bayrak altında toplayarak, o devirlerin en güçlü devletleri olan Çin ve Harzemşahları bozguna uğratarak büyük bir imparatorluk kumayı başarmıştır. Cengiz Han adını tüm Dünya’ya duyurmuş olan başarılı bir liderdir. Cengiz Han büyük yenilikler yapmıştır.

Cengiz Han’ın hayatı büyük zorluklarla geçmiştir. Henüz 9 yaşında bir çocukken, gelenekler gereği başka bir kabileden kız ile sözlü bir şekilde evlendirilmiştir. Babası ise bu evlenme sözü yolundan dönerken öldürülmüştür. Yaşı küçük olduğu için babası da ölünce lider olarak görülmemiş ve dışlanmıştır. Bunların sonucunda eski kabilesine esir olarak alınmıştır. Kendi ordusunun generallerinden olan Çilayu sayesinde bu esir hayattan kurtulmuştur. Tüm Moğolistan’ın imparatoru olarak 1206 yılında tüm Moğol kabilesini bir araya toplayarak büyük Moğol İmparatorluğunu kurmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir