Ülkemizi Çevreleyen Denizler Hangileridir

Ülkemizin sahip olduğu jeopolitik konumu gereğince yardım ada konumundadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz üç yarım ada konumuna sahip olmuştur. Ülkemizin çevresindeki denizler Karadeniz, Akdeniz, Ege Denizi olmaktadır. Denizlerle kaplı olması deniz ticarini geliştirmekte olduğu gibi ekonomik faaliyet sağlamaktadır.

Denizlerle beraber gelen mesleklerden birisi balıkçılık olup insanların avladıkları balıklar sayesinde tüketim sağlanır olmuştur. Ülkemizin güney kıyıları özellikle sıcak ve tatil için uygun olduğundan yıl boyunca turist çekmektedir. Yurtdışından gelen milyonlarca turist tatilini yaparak ülkemizde yüklü miktarda döviz bırakmaktadır. Gelişmemiş adına ekonomik olarak gelişmeler sağlamış olabilir.

Denizlerle çevrili olması Karadeniz’e açılan kapı İstanbul boğazından geçmektedir. Ülkemizin bulunduğu yerde Avrupa ve Asya kıtasını birbirlerine bağlayan kapı olmaktadır. Gelişen dünya ile Çanakkale, İstanbul boğazı Karadeniz’in sıcak denizlere açılmasındaki kapı olmaktadır. Tüm devletlerin sahip olmayı istedikleri boğaz ülkemiz sahip olmaktadır. Boğazlar bize ekonomik faaliyet sağladığı gibi gelişmemizde önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir