Florans Naytingel’in Bize Yaptığı Hizmetler

Florans Naytingel hemşirelik mesleğinin kurucusu ve fedakar bir hemşiredir. Zenginliğe sahip olmasına rağmen hayatını hemşirelik yaparak geçirmiştir. Kırım savaşında İngiliz askere yardım etmek için zamanının büyük kısmının Selimiye kışlasına geçirmiştir. Hastanelerde yöneticiliklerin yanı sıra hasta bakımı, sağlığı gibi bilgiler paylaşarak yeni bir mesleği yaratıcısı olmuştur.

12 Mayıs 1820 yılında dünyaya geldi. Hayatını hastanelere adamış olan cesur kadın kırım savaşının başlaması ile askerlerin yardımına koşmuştur. Askerlerle ilgilenilmesi ona “lambalı kadın” lakabını taktılar. Geceleri lambası ile askerlerin bakımını yaparak hemşirelik mesleğini icra ediyordu. Ailesi tarafından yaptıkları kabul görmese dahi o hayatını yardım yapmaya adamıştı. Kararlılığı doğrultusunda hedeflerine doğru gitmiştir.

Savaşın bitmesi ile İngiltere’ye dönmüştür. Yaptıkları ile Kraliyet ailesi tarafından madalya verilmiştir. Kısa zamanda hemşirelik okulunu kurdu ve kendisi gibi hemşireler yetiştirmek için kolları sıvamıştır. Hayatına devam ederken 1910 yılında vefat etmiştir. Ölümü ile çeşitli hastanelere ismi verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir