Ülkemizde Dalga Enerjisi Nerelerde Kullanılır

Yenilenebilir ve doğadan elde edilen enerji kaynaklarından biri olan dalga enerjisi ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Yeni projeler faaliyete geçerek ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi artış göstermiştir. Ülkemiz bulunduğu konum bakımından üç tarafı denizlerle çevrilidir. Dalga enerjisinden faydalanılması için uygun kıyıları vardır. Karadeniz kıyısında yıl boyunca dalga enerjisi yüksek olmaktadır.

Türkiye’de ilk dalga enerjisi 2017 yılında Zonguldak, Karabük ve Bartın bölgelerinde başlamıştır. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın öncülüğünde pilot bölgelerde dalga enerjisi kullanılarak elektrik enerjisi elde etmek için harekete geçilmiştir. Zonguldak bölgesinin ekonomik açıdan kalkınması için projeye başlanmıştır. Dalga enerjisi yenilenebilir olması enerjinin birçok yerde kullanımına imkan sağlamaktadır.

Karadeniz kıyıları özellikler yıl boyunca dalgalar tarafından dövüldüğünden büyük enerjinin olduğu belirlenmiştir. 2017 yılının sonunda tamamlanan dalga enerjisi projesi bölgede büyük enerji imkanı sağlamaktadır. Türkiye’de yeni enerji kaynaklarının kullanımına da öncülük eden proje haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir