Kuşlar Neden Sıcak Yerlere Göç Eder Kısaca

Mevsimsel değişiklikler canlıların yaşamlarını da etkilemektedir. Kuş türleri sıcak mevsimlerde yaşamaya adapte olmuş canlılar olduğundan mevsimlere göre göç ederler. Kış mevsiminde yaşaması zor olduğundan toplu halde güneyden kuzeye, kuzeyden güneye göç ederler. Göçmen kuşlar daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak ve besin kaynaklarını karşılamak için göç ederler.

Sonbahar yaklaşırken havaların soğumasıyla beraber göç ederler. Sonbahar aylarında kuşlar daha sıcak olan yerlere göç ederler. Kuşların göçleri genellikle kuzey ve güney yarımküre arasında olur. Kuzeyde kış yaşanırken güneyde yaz mevsimi etkisini gösterdiğinden göç ederler. Yıl boyunca iki defa göç ederek oldukları yere ger dönerler.

Kuşlar göç ederken enerji tasarrufu sağlamak için “V” şeklinde dizilerek uçarlar. V harfi kalkan görevi görerek uçuşlarını kolaylaştırır. Önde lider kuş diğer kuşları yönlendirir. Kuvvetli rüzgarlara karşı direnç sağlayarak yolculuklarına hızla devam ederler. Uzun yolculukların zorlukları kuşların dinlenerek yollarına devam ettikleri bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir