Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni İmzalayan Ülkelerden Birisi Olması Ne Anlama Gelmektedir

Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi imzalayan ülkeler tarafından kabul edilmiştir. Türkiye sözleşmeyi 1950 yılında imzalamıştır. İkinci dünya savaşının yaşanmasıyla insan hakları sözleşmesi gereklilik duyulmuştur. Düşman askerler tarafından vahşice öldürülen insanlardan sonra sözleşme imzalandı. Tüm insanlık için hayatta kalma, sağlık hakkı, özgürlükler, eğitim gibi temel hakları insanlara sunmaktadır.

Bunun farkına varan insanlar geleceklerini garanti altına almak için insan hakları üzerine çalışmalar yapmıştır. Avrupa alanında başlayan Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi kabul edilmiştir. Sözleşmeye imza atan ülkeler halkın hayatta kalma, sağlık hakkı, eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi çeşitli haklar tanımışlardır. Bu durumlarda olası işkencelerin önüne geçildiği gibi insanların hakları koruma altında olacaktı.

Ülkemizde Avrupa insan hakları sözleşmesine imza atmıştır. Hiçbir insanı dil, din, ırk, cinsiyet ayırmadan gerekli şartları yerine getireceğini vaat etmiştir. İmzalanan sözleşme doğrultusunda herkes bu şartları kabul etmiş sayılmaktadır. Sözleşme insan onurunu korumak ve geleceğini garanti altına almak için hazırlanmış ve imzalanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.