Türkiyede Bulunan Anıt Ağaçlar

Yurdumuzda yüzlerce yıllık tarihe sahip olan çeşitli anıt ağaçlar bulunmaktadır. Tarih boyunca belirli bir yerde sabit kalmışlardır. Hareket etmediklerini gibi kendilerini korudular. Destanlara konu olan anıt ağaçlar ihtişamları ile tanınmaktadır. Ülkemizde bulunan değerli ağaçları tanımayanlar oldukça çok olmaktadır. Korunarak gelecek nesillere taşınması için koruma altına alınmışlardır. Güzellikleri ve yüzlerce yıllık tarihleri onları özel kılmıştır.

Uşaklı Çam: Bolu’nun Abant ilçesinde yer alan Güvem köyünde yer almaktadır.

Koğuk Çınar: Bursa ilinde yer alan ağaç 18,2 metre boyu ile en büyük ağaç olmaktadır.

Bunlar dışında ülkemizde yer alan anıt ağaçlar şunlar; Eskici Baba çınarı, Kavaklı camisi çınarı, Eskişehir Kepez köyünde 475 yıldır yaşayan Kepez Saçlı Meşe ağacı, Antalya- Kemer Kuzdere köyünde yaşayan Gedelma Çınarı, İzmir- Menemen Çaltı köyünde 800 yıldır yaşayan Dede Melengici, Antakya Dursunlu köyünde 280 yıldır hayat süren Onat Çınarı, Seyitgazi ilçesi Arslanbeyli köyünde 700 yıldır yaşayan Keramet Dudu ağacıdır.

Anıt ağaçlar ülkemiz için birer doğal eserdir. Korunarak sahip çıkılması gerekmektedir. Yüzlerce yıllık tarihe sahip oldukları gibi geleceğe bırakılacak olan önemli miraslar arasında görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir