Marketlerde Satılan içeceklerin Hacim Ölçüleri Ambalaj Kutuları Üzerinde Nasıl Belirtilmiştir

Marketlerde satılan içecek ve sıvıların ambalajında yazan bilgilere göre oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Litre ve mililitre cinsinden çeşitli bilgiler yer almaktadır. Alacağımız herhangi bir ürüne baktığımızda süt, kola, su veya meyve suyu bunlar plastik veya cam şişeler içinde muhafaza edilmektedir.

Hacim ölçüleri litre üzerinden yapılırken, içindekiler ise mililitre cinsinden hesaplanarak ifade edilmektedir. Örneğin aldığımız bir kolanın hacmi 1 litre, 2,5 litre, 500 mililitre ile ifade edilebilir. Alınan ürünlerin ne kadar olduğu konusunda üstünde yazan hesaplama sonucunda varmaktayız.

Marketlerde satılan ürünlerin hesaplanmasında mililitre üzerinden yapılacaksa ml ile gösterilir. Litre üzerinden hesaplamalarda L ifadesi kullanılmaktadır. Süt, kola, su, meyve suyu gibi ürünlerin üzerinde dikkatlice baktığımızda büyük harflerle ölçüleri belirtilmektedir. İhtiyacımız ve ne kadar aldığımızı gösteren bildiriler olarak kabul edilebilir. Bize katkı sağladığı gibi bilinçli tüketicinin önemli özelliklerinden birisi olmaktadır. İhtiyacınız kadarını alın fazlası kalsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir