Türkiye Cumhuriyeti’nin Bir Hukuk Devleti Olduğunu Gösteren Uygulamalar

Hukuk suçlara karşı yargılama ve cezalandırma sistemidir. Bir suç işlendiği zaman caydırıcı olması için ceza olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olmaktadır. Yargıtay, Sayıştay, Danıştay ve Anayasa mahkemesi tarafından hukuksal işlemler yapılmaktadır. Halkın egemenliği ve eşitliğinin sağlanması için gerekli görülmüştür.

Demokratik bir yönetimde halk eşitlik aramaktadır. Adalet esaslarına dayanarak yönetilen bir ülkede hukuk göstergesi olur. Adalet sarayları ve anayasamız bizim en önemli kanıtımız olur. Hukuk herkese eşit şekilde insanlara sunulduğunun göstergesi olmaktadır. Bakanlar ve bakanlar kurulu tarafından alınan kararlar bazen halkın aleyhine alınmış olabilmektedir. Vatandaş itiraz etme hakkını kullanarak Danıştay’a başvurusunu yapar. Yürütmenin durdurulması veya iptali talep edilir. Kararın verilmesi ve son kararın verilmesinde kurul üyeleri tarafından görüşülerek sonuca bağlanması olmaktadır.

Hukuk devletinde anayasanın alacağı kararları herkesi bağlayıcı olmaktadır. Usulsüz uygulamaların olması ve yanlışlıkla vatandaşın hakkının yenmesinin önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir