Türkiye Cumhuriyetini Çağdaşlaşmasında Kitle İletişim Araçlarının Katkıları

Atatürk, Türk milletinin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasını istemiştir. Bunun için temeli hazırlamak için inkılaplar ve yenilikler yaptı. Kitle iletişim araçlarının kullanımı ve gücünün önemine daima vurgu yapmıştır. Doğru kullanımı sayesinde insanların gelişmesinde ve son durumdan haberdar olmasını sağlamıştır. Kitle iletişim araları toplumsal olarak büyük ölçüde insanların yaşamlarına katkı sağladı.

10 Ocak 1920 tarihinde Hakimiyet-i Milliye gazetesi Atatürk’ün önderliğinde çıkartıldı. Gazete yayımlanarak halka ulaştırılmak istenilen bilgiler ulaştırıldı. İnsanlar arasında iletişim oldukça zor olduğu dönemlerde Arap alfabesi yerine Latin alfabesi getirilerek yenilikler yapılmıştır.

Ülkemizde haberleşme alanında yapılan yenilikler medeniyetleri gelişmesi, insanların yükselmesi için gerekli olmuştur. Teknolojik olarak gelişimler sağlanması için çeşitli katkılarda bulunuldu. Kitle iletişim araçlarının kullanımı için okuma, yazma, konuşma gibi haberleşme araçlarının da gelişmesi sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir