Atatürk’e Gazilik ve Mareşallik Ünvanı Hangi Savaştan Sonra Verildi

Atatürk, Türk tarihinde Fevzi Çakmak’tan sonra Mareşal ve Gazi unvanına sahip olmuştur. Sakarya Meydan Savaşı’nda komutanlık eden Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde “Mareşal” ve “Gazi” unvanını verdi.

Milli mücadele yıllarında gösterdiği kahramanlık ve üstün hizmetlerinden dolayı layık görülmüştür. Mareşal rütbesini almak için kişinin üst üste üç savaş kazanması gerekliydi. Atatürk’ün son savaşı Sakarya Meydan Savaşı olup üstün başarılar sonucunda ulaşmıştır.

Sakarya Meydan Savaşı öncesinde Atatürk’e, TBMM tarafından 5 Ağustos 1921 tarihinde “Başkomutanlık” unvanına verilmişti. Savaşın kazanılması sonucunda Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, tarafından Meclise gönderilen yazı ile Mustafa Kemal’e “Müşirlik” (mareşal) rütbesi verilmesini sağladı.

Mustafa Kemal, 20 Eylül 1921’de orduya yayımladığı bildiride ise şunları kaydetti:

“…Zaferden dolayı sizin kahramanlıklarınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetlerin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı, ancak size mal ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir