Türk Beşleri Kimlerdir Kısa

Türk Beşleri Hakkında Bilgi, Türk Beşleri Kimdir

Türk beşleri Cumhuriyet tarihine adlarını yazdırmışlardır. Cumhuriyetin kuruluş ve ilan edilmesinde sanat eserleri ile önemli katkılarda bulunmuş olan insanlardır. Uluslar arası olarak önemli bir yere sahip olmuştur.

Türk Beşleri 1900’lü yıllarda hayata gelip sanatçılar olup Atatürk tarafından desteklenerek yurt dışı ve içinde eğitim alanlarına gönderilerek gelişmeleri sağlanmıştır. Farklı kültürlerde büyümelerinden dolayı kültürümüzün gelişmesinde önemli yere sahip olmuştur.

Ahmet Adnan Saygun
Ulvi Cemal Erkin
Cemal Reşit Rey
Hasan Ferit Anlar
Necip Kazım Akses

Cemal Reşit Bey: Besteci ve orkestra dersleri alıp 1923 yılında İstanbul Konservatuarında hocalık yapmıştır. Orkestra okulunu kurup ders vermiştir. Fransa’da olduğu dönemde bestelerini Fransızca yazmıştır.

Ulvi Cemal Erkin: Ailesi müzikle iç içe olduğundan dolayı eğitimi ilk annesinden almıştır. Çeşitli oyun havaları üzerinde çalışmalar yaparak geliştirmiştir.

Hasan Ferih Anlar: Ailesi geleneksel müziklere gösterdiği ilgi kendisini de etkilemiştir. Kanun çalmaya ve yetenekli olmasıyla kendisini geliştirmiştir. Viyana’ya gönderilen Türk beşlerinden olup Dünyada ilk konçertosunu yazan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Ahmet Adnan Saygun: Müziğe duyduğu ilgi ile birlikte kısa zamanda müziğe olan sevgisi fark edilmiştir. 10 yaşında müzik eğitimi alıp devlet tarafından Paris’e gönderilen Türk beşlerindendir. Yunus Emre Oratoryosu adlı eserini 1947 Paris’te seslendirdi.

Necip Fazıl Akses: Müzikle içli dışlı olup Viyolonsel çalmıştır. Ailesi müzikle yakından ilgilendiğinden dolayı kendisini geliştirmesi için önemli fırsatlar elde etmiştir. Viyana’ya gönderilen sanatçılardan olup piyano ve minyatürler üzerinde çalışmalarını yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir