Tımarlı Sipahiler Hakkında Bilgi

Tımarlı Sipahiler Hakkında Kısa Bilgi, Tımarlı Sipahiler Neden Kaldırıldı

Tımarı sipahiler Osmanlı Devleti döneminde askeri ve memur kısmından oluşup kendi adlarına vergi toplama yetkisi olan verilen topraklardır. İkta ve dirlik olarak da bilinir. Devlete ödemesi gereken vergiler tımarlı sipahiler tarafından toplanırdı. Alınan vergilerde askerleri beslemek ve onların geleceğine hazırlık yapmaktır.

Tımar sistemi sayesinde devlet gelişim göstermiştir. Devletin maaş yükü azaldı, denetim ve üretim konusunda fayda sağlamıştır, ikta bölgelerinin güvenliği sağlandı, devlet otoritesi güçlendi, göçebe yaşayanlar yerleşik hayata geçmeleri sağlandı, vergilerin toplanması sıkıntısız oldu, eyalet yönetimi sistemi ortadan kalkmıştır.

Tımar sisteminin bozulmasında Sultan Süleyman döneminde sonra tahta geçen Padişah tarafından getirilen yeniliklerden dolayı bozuldu. 16. yüzyılların sonlarına göre ekonomik krize giren Osmanlı devleti savaşlarda yorgun düşmüştür. Tımar sisteminde yerler peşin para ile satılmasından dolayı bozulmasını etkilemiştir. Tımarlı sipahiler bu nedenden dolayı fakirleşmeye başlaması değerini ve sayısını kaybetmesine neden olup yok olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir