Türeyiş Destanı Kısaca Özeti

Türeyiş destanının gerçekleşmesi yeni bir destanın başlamasının temelini hazırlamıştır. Göktürk-bozkurt destanının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Türklerin soyu olarak bilinen Türk destanı olan Yaratılışın altında kalarak bozkurtlara karşı yakınlık duyulmuştur. Destanda doğaüstü olaylar ele alınmıştır.

Türeyiş Destanının Özeti
Büyük Hun Hakanının iki kızı olmuştur, bunlar dünyanın en güzel kızları olduğu fark edilerek birbirinden güzellerdir. Güzellikleri dillere destan kızlar için düşünceleri çok farklı olmuştur. Sahip oldukları güzellik onların insanların evlenebileceklerin çok daha fazla güzel oldukları kanaatine varmışlardır. Tanrılar için gönderildiği inanılan kızlar insanlardan uzak tutulmak için uzakta tepelerin ardında kervan geçmez kuş uçmaz bir yere kapatıldılar.

Kızlar kuleye kapatılarak burada bırakılmışlardır. Hun Hakanı sonra kendi inandığı tanrıya yalvararak kızlarını gelip almasını dilemiştir. Her geçen gün yalvarır sonra bir bozkurt’un oraya gelmesi sonucunda Hun Hakanı kızlarını onunla evlendirir. Tanrı olduğunu sandıkları aslında bir bozkurttur.

Bozkurt ile evlenen kızlarının bozkurttan çocukları olup bunlara Dokuz Oğuz- On Uygur denildi. Çocukların hepsinin sesi bozkurda benzemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir