Tükenmeyen Doğal Kaynaklar Nelerdir

Tükenmeyen enerji kaynağı denildiği zaman aklımıza döngü içerisinde olan maddeler gelecektir. Bunlar doğada bulunduğu sürece devamlı tekrar içinde olduklarını gösterirler. Canlı grupları için oldukça önemli olarak tabiatın dengesini korur. Tükenmeyen enerji kaynakları denildiği zaman başında su, rüzgar, güneş ve dalgalar gelmektedir.

Rüzgar: Yüksek ve alçak basınç sonucunda hareketlenmeden dolayı hava akımı meydana gelir. Havanın hareketlenmesi sonucunda rüzgar gücünden yararlanılarak elektrik enerjisi üretilir. Rüzgarın esiş hızına bağlı olarak enerji üretimi ve kullanım alanları oldukça fazladır.

Dalga: Rüzgarların etkisi sonucunda denizlerde gel-git meydana gelir. Dalgaların gücü sayesinde enerji üretimi gerçekleşir.

Güneş: Sonsuz enerji kaynaklarından birisi olarak ısı enerjisi elde edilir. Dünyamızı ısıttığı gibi elektrik enerjisi elde edilmesinde de kullanılmaktadır. Gelecek yıllarda bir çok teknoloji ürünün enerjisi güneşten sağlanacaktır. Masrafsız ve tükenmeyen enerji kaynağıdır.

Su: Canlılar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli bileşiktir. Canlı vücudunun önemli bir kısmı su dan oluşmaktadır. Yeryüzünde yağış şeklinde bir döngüye sahip olarak devamlı kendisini tekrarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.