Tövbenin Kabul Şartları Nelerdir

Dinimize bağlı olarak bizden yapılmamasını istediğimiz şeyleri yaptığımız zaman günahlarımızı bağışlanmak için tövbe ederiz. Günahlarımızdan kurtulmak ve bağışlanmak için elimizden geleni yaparız. İslam dininde tövbe edenlerin günahlarının bağışlanmasını isteyen kişilerin bazı hususlarda dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Bir daha günah işlememek; Yaptığımız hatadan dolayı cezalandırılabiliriz, bağışlanmak ise bir daha güneş işlememeye yemin etmek ile olmaktadır. Allah’a söz vererek cahilliğimizden dolayı yaptığımızı söyleriz, bir daha günah işlemeyerek tövbe isteriz. Günahlarımızdan bu sayede bağışlanmaktadır. Aklımızdan dahi geçirmememiz gerekir.

Kişi günahlarına tekrar dönmemek üzere vereceği söz ve tövbe sayesinde anca bağışlanır. Kişi geçmişte günahı yoksa mutlaka tövbe etmelidir. Tövbeleri sayesinde günahlarından korunarak bağışlanabilir. Küfürlerden ve kötülüklerden uzak durulmalıdır. Bize hayırlı kılınanlara doğru giderek, yanlış olanlardan mutlaka uzaklaşmamız gereklidir.

Eskiden işlenen günahında tövbesi olmaktadır, yaşlı kişi geçmişte yaptığı suçlardan dolayı tövbe ederek bağışlanmayı dileyebilir. Bağışlanmak kişinin yaptıkları ve aldıkları karar doğrultusunda doğrudan ortaya çıkmaktadır. Tövbe ettiğimiz zaman bir daha günah işlememeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir