Timsah Nerede Yaşar Ne Yer

Timsahlar genelde ırmak, akarsu, göl, bataklık gibi alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Timsahlar karada ve suda yaşayabilen canlılardır. Zamanlarının büyük bir kısmını suyun içerisinde geçirirler. Timsah türleri milyonlarca yıldır dünyamızda yaşamışlardır. Birbirinden farklı çeşitli boyutlarda yaşamlarını sürdüren timsahlar günümüzde de yaşamaktadırlar. Birçok türde olan timsahlar suyun olduğu yerde avlanırlar.

Nil timsahları dünyanın en büyük timsahlarıdır. Uzunlukları 6 metreyi bulabilir. Yetişkin bir timsah yaklaşık 500kg ağırlıktadır.

Timsahlar Ne Yerler?
Timsahlar etobur hayvanlardır. Yaşadıkları bölgedeki canlılarla beslenirler. Kuş, geyik, gergedan, keçi, koyun, eşek, zebra, zürafa gibi canlılarla beslenirler. Timsahların ne yediğinden daha çok ne bulabildikleri önemlidir. Suyun üzerinde kuş yakalayabilirlerse kuşta, tavukta yerler. Timsahlar birbiri dışında tüm canlılarla beslenirler.

Timsahlar çok iyi avcılardır. Suyun içerisinde dakikalar boyuna durabilirler. İyi bir avcı olduklarını söylemiştik. Avlarına sinsice yaklaşarak ani bir saldırı ile avlarını yakalayabilirler. Hızlı hareketleri sayesinde avlarına kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Timsahları simsi avcılar olarak bilinirler. Yakaladıkları avlarını suyun derinliklerine çekerek boğduktan sonra yerler. Bazı istisna durumlarda avlarını yakaladıklarında güçlü çeneleri ile basınç uygularlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir