Televizyonun Dilimize Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Günümüzde bir çok insan televizyon karşısında vakit geçirmekte. İster istemez televizyonda izlenen diziler, filmler, programlarda kullanılan dili alışkanlık haline getirmekteyiz. Dilimizin yanlış kullanımı zamanla aşina olmamıza sebep olarak dilimizi olumsuz yönde de etkileyebilir. Çocuklar, gençler öğrenme çağlarında yanlış öğrenimleri sonucunda konuşma bozukları görülür.

Televizyon en başta çocuklar üzerinde etkisi büyüktür. Henüz konuşmayı bilmeyen çocuklar çeşitli kelimeleri duyarak taklit etmeye başlar. Yanlış öğrenimleri saçma sapan kelimeler kullanmalarına sebep olur. Günlük hayatta kullandıkları dil yanlış olduğunda telaffuz etmeleri de yanlış olur. Öğrenimlerini zorlaştıran bu durumlardan uzaklaşılması gerekir. Kötü öğrenimler her zaman yanlış izlenimler bırakır. Doğru düzgün öğrendiği dilinde zamanla bozulmasına sebep olabilir.

Çocuklar günlük zamanını televizyon karşısında değil daha farklı yönlerde değerlendirmeleri gerekmektedir. Vakitlerini doğru şekilde değerlendirdikleri müddetçe öğrenimleri de kolaylaştır. Çocukların günlük hayatlarında televizyon izlenim süreleri oldukça fazladır. Bunu azaltarak yaşamlarına devam etmeleri mümkündür. Sınırlama koyarak dillerinin yozlaşmasının da önüne geçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.