Tarihi Neden Öğreniriz

Tarih, geçmişte yaşanan olayların neden, sonuç ve yer, zaman ilişkisi içinde yeryüzüne çıkartan bilim dalıdır.

Tarih ile geçmişimizi yakından takip ederek tarihimizi görebiliriz. Tarih tekerrürden ibaret olduğundan yaşanılanlar tekrar yaşanılması kaçınılmazdır. İnsanlar tarihten ders çıkartarak geleceklerinde nasıl davrandığını bilmelidir. Yapılan hataların tekrarlanmayarak gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Tarihin değerini bilerek izlememiz gereken yolları bilebiliriz. Geçmişi anlamak geleceği anlamaktadır. Tarih her açıdan günümüzdeki değerleri görmemize fırsat verir, atalarız verdikleri mücadelenin neler uğruna olduklarını görürüz. Yaşadığımız toprakların nice medeniyetlere ev sahipliği yapılarak yönetildiğini unutmamalıyız.

Geçmişte yaşananlar günlük hayatımızda da karşımıza çıkabilir. Koşular ve şartlar değişken olarak tarihin bir parçası olduğunu gösterir. Günümüzde laik bir devlete sahip olmakta ihtiyaçlarımızı kaybettirmektedir. Milleti temeller üzerinde tutan tarihe yakın olarak gösterilen ilgiden geçer.

Tarihi öğrenmek geçmişimizi, atalarımızın yaşamını ve çektikleri zorlukları öğrenmektir. Onların emanetine en derin duygularla sahip çıkarak yaşanmışlıkları asla unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.