Tarih İle Arkeoloji Arasındaki İlişki

Tarih ve arkeoloji bilimi birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Tarihin yaşanmışlıkları gün yüzüne çıkması için gereklidir. Tarih olayları er ve zaman bildirerek, neden ve sonuç ilişkisiyle inceleme yapar.

Tarih biliminin alt dallarından birisi arkeoloji bilimidir. Tarih çalışmaları kazılar yaparak eserlerin ortaya çıkmasıyla kendisini göster.

Arkeoloji kazı bilimidir. Yer altında kalan tarihi kalıntıların ortaya çıkması için kazılar yaparak gün yüzüne çıkarmakla görevlidir. Tarih bilimi ile beraber tarihin gizli kalmış yöntemlerini ortaya çıkartır. Çalışmalar tarih bilimine doğrudan destek verir. Öne sürülen bilgiler tarihin yönünü dahi değiştirebilecek kanıtları içinde barındırmaktadır.

Tarihi bulguların gün yüzüne çıkartarak tarihin daha ayrıntılı şekilde oluşmasıdır. Bilimi gün yüzüne çıkartarak araştırma konusu olabilmektedir. Tarih biliminin bir alt bilimi arkeoloji araştırmalarını doğru şekilde aydınlatılmasına yardımcı olur.

Arkeoloji günümüzde önemli olmasıyla birlikte tarih bilimcileri tarafından gerekli görülmüştür. Tarihi savaşların yaşandığı yerlerde özellikle çalışmalarını yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir