Su Saydam Olduğu Halde Neden Denizin Dibini Göremeyiz

Deniz dipleri birçok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Suyun saydam olmasına rağmen denizin dibini görmekte güçlük çekenler bunun nedeninin merak ederler. En önemli sebeplerinden biri olan derinlik, suyun saydam olma özelliğini kaybetmesine neden olur. Diğer yandan rüzgârın sebep olduğu denizdeki dalgalanmalar, denizin dibini görmeyi engeller.

Deniz Suyunun Özellikleri
Deniz suyu, denizin derinliklerini çoğu kez görmeyi engelleyen sulardır. Saydam görünümde olan su deniz dibini gösterme de yetersiz kalmaktadır.

Bunun nedeni suyun kırılma indisidir. Suyun kalındığı arttıkça, kırılma indisi de artar ve dışarıdan bakan kişiler suyun dibini göremez.

Ayrıca denizde diplere doğru ilerleme olduğunda görüntünün bulanıklaşması, deniz dibinin görülememe nedenleri arasındadır. Suyun geçirgen olma özelliği bu noktada devre dışı kalır ve deniz dibi görülmez.

Deniz Dibinin Görülmeme Nedenleri
Işığı ve görüntüyü geçirme özelliğine sahip olan su, denizde aynı özelliği gösterememektedir. Derinlik nedeniyle artan kırılma indisi ve dalgalarla beraber, suyun içerisinde yer alan farklı maddeler denizin dibinin görülmesini engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.