Doğal Afetlerden Korunmanın Yolları

Doğal afetler hayatın bir gerçeği olarak, çoğu kez hazırlıksız yakalanılan afetlerdir. Deprem, sel, yangın gibi afetler için gerekli önlemleri alarak, karşılaşılacak zararın en aza indirgenmesi sağlanabilir.

Depremden Korunma Yolları
Deprem kayıpların en fazla olduğu doğal afetlerden biridir. Bu sebeple alınabilecek bütün önlemleri alarak depreme karşı daha dayanıklı olmak gerekir. Binaların bu denli çok katlı olması depremin sonuçlarını daha vahim hale getirmektedir. Bu nedenle daha az katlı ve sağlam yapılar inşa edilmelidir. Evlerde dolap ve rafların duvara sabitlenmesi, asılı duran avize ayna gibi şeylerin sağlamlaştırılması ve acil durum çantasının mutlaka hazır olması depreme karşı alınabilecek küçük ancak etkili yöntemler arasındadır.

Selden Korunma Yolları
Depremden sonra en çok karşılaşılan doğal afetlerden biri de, sel ve su baskınlarıdır. Bu noktada önemi büyük olan ormanların korunması ve yeşertilmesi, alınacak en önemli önlemlerden biridir. Akarsu setleri, yamaçların teraslandırılması ve sel bölgesinde yerleşime izin vermemek seli önlemede alınacak önlemlerdir. Oldukça önemli bir önlem olarak ağaçlandırmanın mutlaka her alanda gerçekleştirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir