Su Küre Nedir Kısaca

Dünya değişik katmanlardan oluşur. Bu katmanlar hem yeraltında hem de yeryüzünde bulunur. Bu katmanlar canlılığın devamı için önemli nitelikteki katmanlardır. Bu katmaların isimleri şunlardır: gaz katmanı, toprak katmanı, su katmanı, magma katmanı ve çekirdek katmanı.

Su katmanına su küre denilmektedir ve bu su küre hidrosferi oluşturmaktadır. Hidrosferi oluşturan bu süre tüm dünyada ki su kaynaklarından oluşmaktadır. Dünya’nın dörtte üçü ise su ile kaplıdır. Dünyayı oluşturan bu kaynaklarına su küre denilmektedir. Bu su küreler yani su kaynakları insanların hayatlarının devamı için çok önemlidir. Dünyada ki bütün hidrosferler yani sular bu bahsedilen su kürelerin içine girmektedir. Bu giren su kısmını en çok deniz ve okyanuslar oluşturmaktadır.

Dünya’nın % 61’i hidrosferden oluşmaktadır. Hidrosferin kalınlığı ise 3810 metre ile 11033 metre arasında değişir. Bu ölçüm deniz seviyesine göre yapılmıştır. Hidrosferin yani su kürenin etkisi ile güney yarım küre, kuzey yarım küreye oranla daha serindir. Çünkü güney yarım kürede hidrosfer yani su küre oranı % 81 iken kuzey yarım kürede su küre oranı % 61 ‘dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir