Spor İle İlgili Atasözleri

Tarihte atalarımız tarafından sporla ilgili söylenen sözler günümüze kadar taşınmıştır. Anlamlı ve yerinde olan atasözleri günümüzde sıkça kullanılarak insanlara ders vermek, anlatıcı ve öğretici şekilde kullanılmaktadır. Atalarımız tarafından söylenen atasözleri ve anlamlarını inceleyelim.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur: Spor yapan bir insan sağlıklı vücuda sahip olur, sağlıklı düşünen bir birey her zaman sporun önemini bilerekten hareket eder. Spor faaliyetinin yapılması insanların sağlıklı yaşamasını sağladığı gibi düşünceleri her zaman doğru olur.

Sporsuz bir millet gerilemeye mahkumdur: Spor yapmayan millette sağlam kafa bulunmadığından dolayı çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktan geri kalacaklardır.

Ben sporcunun çevik ve namuslusunu severim: Sporcu dediğin hırslı ve başarılı olup bir yoldan ilerlemelidir, çevik olduğu kadar ahlaklı ve namuslu bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir.

Spor ahlaktır: Spor yapan insan ahlaklı olup topluma örnek olacak bir kimliğe sahip olmalıdır.

Sağlık varlıktan yeğdir: Sağlık spor yapmakla beraber gelmektedir. Sağlıkta malın mülkün bir yere kadar tedavi getireceğinden spor yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir