Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri

Arkadaşlık hayatımızda sahip olacağımız önemli değerlerdendir. Hayata sımsıkı tutunmamıza yardımcı olan ve yol gösteren insanlardır. Hayat paylaştıkça çoğaldığından dolayı değerlerimiz hepimiz için kutsal sayılmaktadır. Paylaşacağımız bir çok şeyi arkadaşlarımız ile bölüştüğümüz kesin olmaktadır. Onlar bize destek veren en büyük değerlerdendir.

Üzüm üzüme baka baka kararır: İki arkadaş birlikte geçirdiği zaman içerisinde birbirlerinin huylarını, alışkanlıklarını, konuşmalarına sahip olurlar. Birbirleri ile kaldıkları zamanda çok benzeyeceklerdir. Eğlence zevkleri ve yaşamları hep birbirleri ile paylaşması sonucunda aynı olur. Zamanla adeta kendileri ile birlikte olan insanlarla yaşamlarına devam ettiğini görürüz.

Körle yatan şaşı kalkar: Arkadaşlar birbirleri ile geçirdiği her süre müddetince daha yakın olurlar birbirlerinin iyi ve kötü durumlarına şahit olurlar.

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim: Arkadaşlar kendilerine huyu ve suyu benzeyen kişileri örnek alırlar. Bunlar arasında arkadaşlıklar kurularak onların hislerini yansıtır.

Dost kara günde belli olur: İyi günümüzde herkes dostumuz olur, gerçeği ve yalanını anlayamayız ne zaman zor duruma düşersek eğer o zaman gerçek dostlarımız bize el uzatırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir