Soyadı Kanunu Kabul Edilmeden Önce Nasıldı

Soyadı kanunu olmadan önce insanların yaşamları çok daha karışıktı. Herkes baba ismi ile çağrılmaktaydı. Örneğin Mehmet oğlu Hasan gibi çağrışımlarda bulunulurdu. Devlet işleri de aynı şekilde iş görerek karşılık verilirdi. Miras paylaşımlarında hep sıkıntılar çıkardı, aile soy ağaçları tam olarak belli olmadığından yeni mirasçılar ortaya çıkmaktaydı. İnsanlar isim soyadı değil de baba ismi ve oğul ismiyle hatırlanırdı.

Soyadı kanunu olmadan önce karışıklıklar oluştuğundan dolayı bunun önlenmesi için Mustafa Kemal Atatürk, 21 Haziran 1934 tarihinde soyadı kanununu gerçekleştirdi. Türkçe soyadı kullanmak zorunluluğu getirildi. Mustafa Kemal içinde Atatürk soyadı verilmiştir.

İnsanların hayatı daha düzene girmiştir. Kimin hangi soydan geldiği bu sayede kolaylaştı. Aile soyağaçları oluşturularak miras paylaşımları düzenli yapılmıştır. Askere gideceklerin kayıtları doğru şekilde yapılarak istisnalar ortadan kalkmıştır. Devlet dairelerinde eksiklikler tamamlanarak herkesin kaydı tutulur olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir