Son Kullanma Tarihinin Önemi Nedir

Aldığımız gıda, ilaç, besin, sağlık gibi ürünlerin son kullanma tarihleri üzerlerinde yazılı olur. Üreticiler olarak üretilen ürünlerin son kullanma tarihine kadar ömrü olup saklama koşulu ne olursa olsun sonrası için zararlı olabileceğini bildirmektedir. Tüketiciler olarak alacağımız ürünlerin mutlaka son kullanma tarihine bakmalıyız. Bakmadan alınıp tüketildiği takdirde sağlığımızı riske atmış oluruz. Ürünlerin bozulma zamanı gelmiş olup içindeki besin değerlerini kaybederek zararlı hal aldığının göstergesi olmuştur.

Tarihi geçmiş ürünlerin satışı dahi yasak olduğundan dolayı geri iade etmeniz durumunda almamasıyla zabıta yetkililerine bildirebilirsiniz. İl ve ilçe sağlık müdürlükleri sorumluluk alanlarında bunların satışına izin vermez yapacağınız şikayet ile denetmenler kontrole gelecektir.

Bilinçli bir tüketicinin en iyi bilmesi gereken ürünlerdeki son kullanma tarihi olmalıdır. Ürünlerdeki tarih oldukça önemli yere sahiptir. Fırsatçı satıcılar tarafından ürünlerin son kullanma tarihi geçmesine rağmen satışları gerçekleşir. Bunun önüne geçmek için yapılabilecek olanlar tarihlerine kendimiz bakmamızdır. Etiket ve yapıştırıcı ile son kullanma tarihi yazılmış ise bir kez daha dikkat edilmelidir, çünkü değişebilir olduğundan dolayı zarar etmemek için tarihleri ileriye alabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir