Sizce İyi Bir Toplumda İş Bölümü Nasıl Olmalıdır

Toplum halinde yaşayan insanlar birbirine yardımcı ve destek olmalıdır. Günlük işlerini yaparken zorlandıkları durumda birbirlerinden yardım istemekten çekinmemeliler. Yardım almak sorunların çözüme ulaşmasında önemli yere sahiptir. Toplumda herkes üzerine düşen görevi yerine getirirken, iş bölümü de dahil olması lazım. Ortak amaç doğrultusunda birileri işe yapmaz sadece bir kesim yaparsa toplumsal huzursuzluklar ortaya çıkar.

İnsanlar birbirlerinin yaptıklarına karşı daha dikkatli yardım sever halde olmaları gerekiyor. Herkesin yapabileceği işi herkes elinden geleni yaparak bitirmelidir. Atalarımız “bir elin nesi var, iki elin sesi var” sözü ile birlik beraberliğe vurgu yapmışlardır. Sorunları aşmak için yaptıkları her türlü hareket yardım severdir.

Yardımlaşma ve dayanışma toplum içerisinde görülen durumlardan biridir. İnsanlar birbirlerine destek olur, sorunların aşılmasında yardımcı olurlar. Toplumda aranan özelliklerden biridir. İnsanları birbirine bağlayan, düzenin kurularak birlikte yaşamasına olanak sağlayan durumlardan biridir. İş bölümü eşit, adil ve düzenli olması gereklidir. Herkesin razı geleceği şekilde ayarlanırsa toplumda sorunlarında önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir