Savurganlığın Zararlarıyla İlgili Gözlemler

Savurganlık geleceğimizi yok etmektir. Sahip olduklarımızı kaybederek onlar olmadan yoksulluk içinde yaşamamıza sebep olur. Dinimizde savurganlık yasaklandığı gibi israf etmeden yemeli içmeliyiz. Allah israf edenleri sevmez. Gereksiz yere saçıp savurmakta israf olmaktadır. Bir çok zararı olduğu gibi hem kendimize hem de dinimizce olumsuzluklara sebep olur. Evimizde televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyaları kullanılmayacak duruma gelmeden önce yenilenmemesi gerekir. Gereksiz harcama yapan insan bir gün mutlaka bir başkasına muhtaç olur.

Elektrik, benzin, doğalgaz, su gibi değerli enerji kaynaklarımızı korumalı israf etmekten kaçınmalıyız. Her geçen gün israf edilmesi hızla tükenmesine sebep olarak insanlar için daha fazla para ödemesine yol açmaktadır.

Savurganlık kendimize olduğu kadar doğamıza da zarar verir. Sahip olduğumuz kağıt, mobilya benzeri eşyaların yapımında doğadaki ağaçlar ve çeşitli şeylerden yararlanılmaktadır.

Zamanımızda dahi savurganlıktan uzak durulmalıdır. İnsanın başarısını engellediği gibi gelecekte sorun ve sıkıntı yaşaması kaçınılmaz hale gelir. İşler günümüzde doğru şekilde yapılırsa sorunlarında önüne geçilir. Vakti zamanında yapılarak zamandan tasarruf edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.