Doğruluğun ve Dürüstlüğün Faydaları Nelerdir

Doğruluk ve dürüstlük insanlık için en büyük değerdir. Kendimizi bilmemiz durumunda yaptığımız işlerin doğru, insanların güvenini kazanmak için dürüst davranmamız gerekir. İnsanlar arasındaki bağların kuvvetlenerek daha sıkı hale gelmesinde gerek duyulur. Arkadaşlık, dostluk, evlilik gibi kavramlarda bu temeller üzerinde kurulmaktadır. Düzenli olarak yaptıklarımızı düşünerek hatalarımızın önüne geçmemiz de gerekebilir. Doğru olan birisi yaptığı hareketlerle kendinizi dürüstçe yansıtır. Dürüst bir insan başkasının sevgisini ve güvenini kazanacağı bir gerçektir.

Doğruluk insana aynı zamanda güzel ahlak kazandırır. Kötülüklerden uzak durduğu gibi yanlış yapma olasılığı da azalır. İnsana huzur vererek çevresi tarafından güler yüzle karşılanır. Doğru söyleyen, dürüst davranan insan kendisinden emin olduğu kadar toplumda örnek kişiliğe bürünür. Yalan söyleyen birisinin sözüne inanılmaz o kişiler dışlanır toplumdan uzaklaştırır. İnsan kendi vicdanı ile hesaplaştığı zaman kendisini çok daha iyi hisseder. Doğru söyleyen biri utandırıcı durumlardan uzaklaşarak kendisini rahat mutlu hisseder.

Doğruluk insanı güzelliklere ulaştırır. Sadece fani dünyada değil ahiret döneminde de kendisini bekleyen güzellikler vardır. Doğru sözlük, dini yasaklardan kaçınan, her işinde doğruluk ve dürüstlüğü esas alan biri cennete gider. Allah bağışlayıcı ve affedendir. Yapılanlar doğru olduğu sürece bağışlar affeder ve doğru yoldan ayırmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.