Şanlıurfa İsmini Nereden Almıştır

Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu’yu işgal altındaydı. Vatan toprakları dört bir yandan kuşatılmıştı. Kuvayı Milliye her bölgede aktif olarak rol alamıyordu. Bazı bölgelere destek gitmediğinden işgale açık konumdaydı. Ancak bazı illerde milletin gücünü hafife almışlardı. İmanını küçümsediler işgal sınırlarını genişletmek istediler.

Düşman birliklerinin hesaba katmadığı bir şey vardı. O da Türk milletinin azmi ve kararlılığıydı. Urfa şehrinde yaşayan halk İngilizlere karşı direniş göstermişlerdir. Düşmanı topraklarından kovmayı başardılar ardından gelen Fransızları da bozguna uğratarak uzaklaştırmışlardır. Vatan toprakları baskı altındaydı kurtulmalarını sağlamıştır.

Urfa halkının gösterdiği üstün kahramanlık dilden dile dolanmıştır. 11 Nisan 1920 tarihinde işgalden kurtularak özgürlüğüne kavuşmuştur. Türk bayrağı göklerde dalgalanırken bir yandan halkın gösterdiği kahramanlıklar ülkenin dört bir yanına yayılmıştır.

O dönemde Urfa milletvekili Osman Doğan ve arkadaşları Urfa’nın kurtuluş savaşında gösterdiği üstün başarının ardından Şanlı isminin vermesini talep etmiştir. 6 Aralık 1984 yılında teklif kabul edilir ve bu tarihten itibaren Urfa’nın ardı Şanlıurfa oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir