Sanat ve Zanaat Nedir

Sanat ve zanaat’ın yaptıkları birbirleri ile aynıdır ama amaçları farklıdır. İki kelimenin hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Çevremizde bir çok sanat ve zanaat alanında uğraşan kişiler var ama bunlar devamlı birbirleri ile karıştırılır. Anlamını bilmeden herkese sanat yaptığını söylediğimiz çok yanlıştır. Toplum içinde bilinen yaygın yanlışın nasıl odluğunu öğrenelim.

Sanat; İnsanların duygu, düşünce, heyecan gibi isteklerini anlatmak üzere yaptıkları görsel veya sözlü eserlere sanat denir. Sanatla uğraşan kişiye sanatçı denir. Yaptığı eserler karşısında herhangi maddi gelir düşünce beklemez. Sanatçılar ilhamı genelde doğadan alır, çevresinde gördükleri her şey kendilerine ilham verebilir.

Zanaat; İnsanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak için öğrendikleri, tecrübe ettikleri ve ustalık gerektiren faaliyetleri yapmalarıdır. Zanaat yapan kişilere zanaatçı denir. Yaptıkları eserleri para çevirerek maddi amaç güden kişilerden oluşur. Zanaat maddi bir getirinin olmasıdır.

Arasındaki fark;
Sanat ve Zanaat’ın arasındaki en belirgin fark birisi sanat insanlık için yaparken diğeri ise maddi bir gelir elde etmek için yapmaktadır. Günümüzde şarkı söyleyen kişiler bundan para kazandığından dolayı sanatçı değil de zanaatçılardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir