Sabahları Süt İçmenin Faydaları

Doğumdan itibaren ilk süt ile vücudumuzun bütün ihtiyaçlarını karşılar olmuşuz. Annelerimiz bebeklerini beslerken kemik gelişiminde büyümesine kadar bütün ihtiyaçlar bu sayede karşılanmıştır.

Besleyici değeri yüksek olması her yaştan insanın tüketmesi durumunda vücut ihtiyacını karşılayacak olmasıdır. Sütün besleyici değeri yüksek olması her yaştan insan için tüketilmesi gerektiğini gösteriyor. Sütün sayısız faydaları olduğu gibi günlük 2 bardak içilmelidir. Gençler, hamileler ve menopoz döneminde kadınların 600-800 ml süt içmesi tavsiye edilmektedir.

Kilosu olan kişilerde göbek yağlarının erimesinde oldukça faydalıdır. Kalori olarak göbek kısmında bulunan yağların yakılmasında yardımcı olmaktadır.

Mineral bakımından zengin olması güçlü kemiklere sahip olmamızı destekliyor. 1 litre sütün içinde bulunan kalsiyum 10 kilo et, 5.2 ekmek, 12,6 kilo patates, 17 kilo elma, 3,2 kilo marula eş değer olmaktadır.

Süt sayesinde güzel ve sağlıklı cildimiz olur. Dengeli ve düzenli beslenerek sütün içinde bulunan proteinler ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı yaşam sürdürebiliriz. Sütün içindeki sıvı cildin nem dengesini korumaktadır.

Hipertansiyonu olan kişiler için süt birebir gelmektedir. İlaçların olumsuz etkilerin azalttığı gibi vücudun kalsiyum ihtiyacını sağlamış oluyor. Yağsız süt tüketmeleri tansiyonun düzenlenmesine, kalp-damar hastalıkları riskini yüzde 15’e kadar düşürüyor.

Vücudumuzda kolesterol üretiminde hayvansal kaynaklı besinlere bağlı olarak kan seviyesinin düzelmesi sağlanıyor. Kalp krizi geçirme riski azaldığı gibi insan sağlığını korumaktadır.

Bağırsakların düzenli çalışmasında yardımcı olarak bağırsak kanserini önlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir