Peygamberlerin Sıfatları Nelerdir

Peygamberlerin insan olmanın ötesinde özelliklere sahiptir. Bunlar kişilik ve karakteristik özelliklerini gösterir, bunların tümüne vacip sıfatlara denir. Peygamberlerimizin insan olmalarına rağmen diğerlerine göre çok daha doğru, güvenilir, günahsız, akıllı, zeki ve Allah’a bağlıdırlar.

Peygamberlerin Sıfatları
Sıdk: Doğru olmak anlamına gelir. Peygamberler sözü ve yaptıkları ile doğrudur. Kendisini takip edenlere yol gösterir. Peygamberler asla yalan söylemezler. Doğru olandan şaşmazlar. Söyledikleri söz ile insanlara yol gösterirler. Peygamberler doğru olmasalardı insanlar onlara inanmazdı. Yalan söyleyen birine kimse itibar etmezdi.

Emanet: Güvenilir olmak. Peygamberlerin hepsi güvenilirdir. Emanetinize asla hıyanet etmez, kendi malı gibi sahip çıkar bakar. Emanete hıyanet eden birine insanlar güvenmez. Peygamberlerde asla hıyanet etmemiş, kendi malı gibi sahiplenmişlerdir.

İsmet: Günah işlememek, günahtan korunmuş olmak. Peygamberler günah işleseydi eğer halk onlardan geri kalmazdı. Peygamber günah işlemeyen, Allah’ın emirleri doğrultusunda hareket eden insanlardır. Günahtan sakınmışlardır.

Fetanet: Akıllı, zeki ve uyanık olmaları. Peygamberler karakter olarak akıllı, zeki ve uyanıklardır. İnsanların sözlerine kolay kolay kanmaz, nerede nasıl davranacaklarını çok iyi bilirler.

Tebliğ: Allah’tan aldıkları buyrukları ve yasakları ümmete bildirirler. Allah’ın kendilerine bildirdiği buyrukları eksiksiz olarak bildirmekle yükümlüdürler. Peygamberler Allah’ın izniyle ümmete yol gösterirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir