Deprem Tatbikatı Neden Önemlidir

Deprem tatbikatları insanların depreme hazırlıklı olmaları ve deprem esnasında neler yapacağı konusunda bilinçlendirir. Deprem öncesi, deprem sonrasında insanların neler yapması gerektiği konusunda görsel, işitsel ve uygulamalı eğitimdir. Tatbikatlar olası durumlara karşı daha önceden bizi bilgilendirir. Deprem de doğal afetlerden biri olarak deprem sonrasında yapılacaklar önemlidir. Hayat kurtarmak, güvenli bölgelere gitmek, soğukkanlı olmak gibi bir çok konuda kendimizi ayarlamalıyız. Okullarda yapılan deprem tatbikatlarına katılarak olası felaketlere karşı hazırlıklı olmalıyız.

Deprem tatbikatlarına katılmak olası deprem senaryolarını yaşayarak kayıpların en aza düşürülmesi planlanır. Depremde güvenlik ekipleri, sağlık ekipleri, kurtarma ekipleri, güvenli alan belirlenerek insanlara yol gösterilir. Kendimizi depreme hazırlamak istiyorsak binaların sağlam olması, deprem esnasında neler yapabileceğimizi bilmemiz hayat kurtarır.

Her yıl dünyanın çeşitli noktalarında deprem küçük ve büyük olmak üzere on binlerce deprem yaşanıyor. Depreme karşı tedbirli olan Japonlar, depremden en az etkilenen ülkelerden biridir. Akıllı binalar ve depremi önlemek için yapılan hazırlıklar oldukça etkili olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir