Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur

Peri bacaları oldukça değerli doğa harikalarına ev sahibi yapmaktadır. Ülkemizde Nevşehir ilimizin sınırları içersinde yer alıyor. Okullarda düzenlenen turlar ve geziler dahilinde öğrencilerin mutlaka katılması gerektiğini şiddetle öneriyoruz. Doğa harikasını mutlaka görmeniz gerekiyor UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır.

Peri bacalarının oluşumu aşınma sonucunda meydana gelmiştir. Vadilerden gelen suların rüzgar ile birlikte aşınmasına sebep olarak bugünkü halini aldı.

Peri bacaları eskiden kayalık bir bölge olup zaman içersinde güneş, yağmur, rüzgar gibi doğa etkenleri sonucunda binlerce yıl maruz kalarak aşınmıştır. Aşınan kısımlar daha çok alt tarafları olduğundan dolayı üstlerinde şapka gibi kaya parçası sabit olarak durmuştur.

Suyun etkisi peri bacalarının oluşumunda oldukça önemlidir. Akış yönü ve bitki örtüsünün olmamasından dolayı aşındırarak bugünkü halini almasını sağlamıştır. Üst kısmında sert bir kaya parçası olup alt kısımlar daha yumuşaktır. Zamanla birlikte aşınma hızı şekilde devam ederse yüzyıllar sonra belki peri bacaları bugünkü yerinde olmayabilir.

peri bacalarının oluşumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir