Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Kalıtsal Hastalıklar

Akraba ve kan bağı olan kişilerin evlilikleri oldukça sakıncalı olarak bireyler bunu göz önünde bulundurması gerekiyor. Kişilerin birbirlerine olan bağlarından dolayı anne ve babaların genleri benzerlik göstererek hasarlı baskın genlerin gün yüzüne çıkmasına neden oluyor. Hasarlı genlerden dolayı doğacak olan bebeklerinin çeşitli hastalıklarla beraber dünyaya gelmeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Kalıtsal olarak insanların geleceğe taşıyan genlerdir. Nesilden nesle kişilerin özelliklerinin aktarılmasında kullanılır. İnsanlar yaşamları boyunca genlerini kullanarak moleküller belirlemiş olur. Genler herkeste farklılık gösterip bazen içlerinde bozuk olan kısımlarda olabiliyor. Genler vücudumuzdaki bilgileri aktarırken sorunlu olanlar gün yüzüne çıkması durumunda hastalıkları getirir.

Akraba evliliğinde çocuğun sakat doğma riski %50 olurken, normal evliliklerde ise %25 oranında bulunmaktadır. Çocukların sakat olmasının sebebi hasarlı genlerden dolayı olmaktadır. Kan bağında hasarlı genler bir araya gelerek daha baskın olup etkili olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir