Paylaşmanın Önemi İle İlgili Hadisler

Paylaşmak dinimizce önemli yere sahip olup bunlar hadislerle anlatılmıştır. Müslüman olanlar komşusu açken kendilerinin tok yatmamaları gerektiğini daima bilirler. Evimizde eksik bir şey olduğu takdirde din kardeşlerimizden istemeliyiz, gelenlere daima hoşgörü ile karşılayarak elimizden geldiğince yardımımızı göstermemiz gerekir. İslam dininde paylaşmanın önemi hadislerle anlatılarak ders çıkartılması gerektiğini göstermiştir. Paylaşmanın önemine değinen hadisler;

– ”Sizden biriniz kendisi için arzu edip istemediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe gerçek anlamda iman ermiş olmaz”

– Müslüman müslümanın kardeşidir Ona zulmetmez, onu yalnız bırakmaz Kim kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir.

– Kim bir müslüman kardeşinin bir sıkıntısını giderirse, Allah da, onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir.

– Allah, insanların ihtiyaçlarını gidermek için bir kısım insanlar yaratmıştır ki, insanlar ihtiyaç duyunca onlara koşarlar işte onlar, Allahın azabından güvende olanlardır.

– “Bütün mü’minler kardeştir” (Hucurat Suresi / 10)

– “İman etmedikçe cennete giremezsiniz birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız” (Müslim Îmân 93; Tirmizi Sıfâtü’l-Kıyame 56)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir