Paylaşmak İle İlgili Atasözleri

Paylaşmak insanlara sevgiyi, merhameti ve güzellikleri katar. Paylaşmayı sevenler saygı ve sevgiyi her zaman hisseder. Atalarımız paylaşmanın önemini bildiklerinden güzel özlü sözler söyleyerek dilden dile dolaşarak yayılmıştır.

Verirsen doyur, vurursan duyur: İnsanlara yardım edilecek olan yardımların faydası olmalıdır. Yardım her türlü edilir ama insanın işine yaramayacak bir yardımın faydası olmaz. Dertlerine deva olacak bir şekilde yapılmalıdır. Başka türlü olsa işine yaramayacağından faydası da olmaz.

Az veren candan çok veren maldan: Durumu iyi olmayan birilerinin imkanları doğrultusunda başkalarına yardımcı olmaları önemlidir. Zengin kişinin verdiği çok maldan daha makbul sayılır. Zengin kişi verirken imkanları yeter, fakir kişi verirken imkanları yetmediği gibi elindekinden verir.

Verip pişman olmaktansa, vermeyip düşman olmak yeğdir: Borç verdikten sonra sözlerini tutmayarak sizi pişman edecekleri yerine borç vermeyerek düşman olmak daha iyidir. İsterken borç alınır ama zamanı geldiğinde verilmemesi yine insanların arasını bozmaktadır.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır: Komşular birbirlerine yardım ederler, bugün bir şey başımıza gelse ilk yardımımıza koşan komşularımız olur. Evimizde bir tutam tuz dahi lazım olsa yardımımıza koşan komşularımızdan isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir