Paralel Yapı Nedir

Fransızca kökenli sözcük Türkçemize girmektedir. Sıfat değerini taşıyan sözcük Türkçeye girmesiyle tamlamayı oluşturmuştur.

Paralel Yapı: Belli bir amaca hizmet eden kendi içinde örgütlenmiş gizli yapılara denir. Günümüzde gülen cemaati adı altında paralel yapı ülkemizde çeşitli eylemlerde bulunmuştur. Devlet içinde ordu, emniyet, hukuk, siyaset alanında yaygınlaşarak gelişmiştir. Devletin bütünlüğünü tehdit eden yapı olarak görülmekte. İnsanları ciddi anlamda olumsuz şekilde etkilemekte. 15 Temmuz darbe girişimi paralel yapının işi olarak görülmekte. Ülke toprakları ciddi anlamda tehlike içindedir. Engellenip önlenmediği takdirde devlet içinde hızla yaygınlaşarak ülkenin geleceğini tehlike altına sokmaktadır. Bakanlara ve hükümetin partisine yönelik oluşturulan gizli örgüttür. Recep Tayyip Erdoğan bu şekilde tanımlamıştır. Paralel yapı ülkenin geleceğini ve kaderini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Örgütlenmiş yapılara verilen isimlerdir. Bulundukları konum gereğince eyleme geçerek ülkenin veya belli bir amaca yönelik zarar verirler.

Paralel: Aynı doğrultu ilerleyen birbirleri ile kesişmeyen çizgilere denir.

Yapı: Bina, yol gibi inşaat benzerleri olan yapılara denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.