Osmanlı Devletinin Savunma Cepheleri

Osmanlı Devleti varlığını koruduğu sürece karşı devletlerin saldırılarına karşılık savunma amaçlı cepheler kurarak kendi savunmasını yapmıştır. Tarihin yönünü değiştirecek savunma cepheleri olmuştur.

Çanakkale Cephesi; İtilaf devletlerinin İstanbul ve boğazın kontrolünü ele geçirmek için denizden yaptığı sefer olmuştur. Rusya’ya asker yardımı göndererek desteklemek istemişlerdir. Osmanlı birlikleri Çanakkale boğazının kıyısında savunma hattını oluşturarak düşman gemileri ile mücadele etmiştir. Savunma hattının kurulmasında başarı sağlanarak itilaf devletlerinin yenilgiye uğramasına sebep oldu.

Irak Cephesi; İngilizler bölgedeki petrolün hakimiyetini sağlamak amaçlı asker çıkartmıştır. Küt-ül Amara bölgesinde Osmanlılara karşı 18 bin asker yenilgiye uğrayarak esir düşmüştür.

Suriye-Filistin Cepheleri; Kanal harekatının gerçekleşmesi Osmanlının yenilgi ile ayrılmasına sebep olmuştur. Kanal harekatı 1916 yılında yapılarak başarısızlık ile sonuçlandı. İngilizler Filistin ve Suriye sınırlarına kadar ilerlemiş buralarda savunma cepheleri açmasına sebep olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir